Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Przyjrzyjmy się przyczynom powstawania na twarzy trądziku

Gru 12, 2015 by

Przyjrzyjmy się przyczynom powstawania na twarzy trądziku

Trądzik jest jednym z podstawowych problemów wieku nastoletniego, ale nie tylko. Coraz więcej osób po trzydziestym roku życia zmaga się z tą dolegliwością, więc kwestia – uroda a trądzik przestaje interesować jedynie dojrzewającą młodzież i staje się bardziej ogólnym kłopotem. Przyjrzyjmy się przyczynom powstawania trądziku zarówno u nastolatków, jak i osób dorosłych.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych

Skóra produkuje odpowiednie ilości łoju, czyli sebum tak, aby ochronić samą skórę oraz włosy przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Łój jest wydzielany z gruczołów łojowych wprost do mieszków włosowych. Problem zaczyna się, kiedy następuje nadprodukcja sebum, czego następstwem pozostaje zatykanie się ujść (porów) mieszków włosowych. Nadmierne ilości łoju gromadzą się pod powierzchnią skóry, a pory są zablokowane mieszanką sebum oraz zrogowaciałym naskórkiem. Efektem tego jest powstanie zaskórnika.skora czlowieka

Niestety, na tym nie kończą się problemy, ponieważ kolejnym etapem jest zakażenie bakteryjne, które kończy się widocznymi zmianami trądzikowymi. Nagromadzone duże ilości łoju wchodzą w reakcję z bakteriami i stają się dla nich pożywieniem. W konsekwencji dochodzi do stanu zapalnego i trądzik jest widoczny w postaci grudek, a także torbieli ropnych. Największym problemem w tym jest to, że zmiany trądzikowe dotykają przede wszystkim skórę twarzy i ramiona, czyli miejsca bardzo widoczne. Staje się to powodem stresu dla milionów nastolatków na całym świecie.

Kłopot z hormonami

Nadmierne wytwarzanie się łoju najczęściej jest powodowane przez niewłaściwe funkcjonowanie hormonów, szczególnie hormonów płciowych oraz wzrostu. W okresie poprzedzającym dojrzewanie następuje zwiększenie produkcji tychże hormonów i niekiedy dochodzi do nieprawidłowości. Przykładowo, jajniki zaczynają wydzielać zbyt duże ilości hormonów płciowych, a przysadka mózgowa niewłaściwie produkuje hormon wzrostu. Taka nierównowaga hormonalna wprost prowadzi do problemów z pojawieniem się wyjątkowo dużych ilości sebum, a to z kolei kończy się trądzikiem.

Stres a skóraInne przyczyny trądziku

Wiele osób uważa, że jedną z przyczyn trądziku jest stres. Warto jednak podkreślić, że stres ma raczej pośredni niż bezpośredni wpływ na trądzik. Mianowicie, nadmiar stresu prowadzi do zakłóceń w gospodarce hormonalnej organizmu, co może w efekcie dać zmiany trądzikowe.
Coraz więcej naukowców wskazuje także na wpływ czynników dziedzicznych na powstanie trądziku. Co ciekawe, trądzik może się pojawić u osób przyjmujących kortyzol, a także niektóre pigułki antykoncepcyjne. Problem może również wystąpić w przypadku stosowania nieodpowiednich kosmetyków, które blokują pory mieszków włosowych i utrudniają normalne funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Jak widać, przyczyn może być wiele, ale wszystkie sprowadzają się do jednego efektu, a więc nadmiernego wydzielania łoju oraz zakażenia bakteryjnego.

Uroda a trądzik

Trądzik jest oczywiście schorzeniem dermatologicznym, ale trzeba podkreślić, że w związku z tym, iż pojawia się przede wszystkim na skórze twarzy i ramion, to ma również charakter schorzenia psychologicznego i estetycznego. Zmiany trądzikowe, szczególnie te zaawansowane, stają się źródłem wielu dramatów młodych ludzi, którzy nie mogą się pogodzić z występowaniem na twarzy szpecących krostek i grudek. Warto przy tym pamiętać, że często następstwem owych zmian są nieładne blizny oraz przebarwienia.
Wniosek jest jeden – im wcześniej zacznie się leczenie trądziku, tym większe szanse na to, aby nie doszło do naprawdę poważnych problemów, których efektem będą trwałe zmiany na skórze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *