Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy?

Wrz 9, 2015 by

Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy?

Trądzik to niestety nic miłego. Dotyka on wielu osób – i wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie ludzi młodych. Faktem jest, że istnieją doprawdy różnorodne rodzaje trądziku: od względnie łagodnego stanu, aż po zauważalnie szpecące blizny. Przyjrzyjmy się zatem temu, jakie mogą być dokładnie rodzaje trądziku.

W stanach łagodnych oraz umiarkowanych wyróżniamy:

• Prosaki – chodzi tu wykwit z tzw. białą końcówką. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy pora skórna jest totalnie zablokowana przez zbyt duże ilości sebum, jak również martwych komórek, a także złuszczonej skóry.

• Zaskórniki – powstają, kiedy pora jest zablokowana jedynie w pewnej części. Umożliwia to, wyjście części sebum oraz martwych komórek na powierzchnię. Trzeba pamiętać, że czarna końcówka zaskórnika nie jest oznaką brudu. Jest to jedynie barwnik melaninowy, jaki powstaje w wyniku procesu utleniania.

• Grudki – są z kolei tkliwymi, zaognionymi, czerwonymi zmianami, pozbawionymi tzw. charakterystycznego łebka. Próba wyciśnięcia grudki własnym sumptem, niejako na siłę, może prowadzić do powstania trwałych blizn.

• Krosty – wykwit charakteryzuje się zaczerwienieniem. Jednocześnie w środku występuje biała albo żółta wydzielina. Warto pamiętać, iż krosty mogą przybierać różne wielkości i pojawiać nie tylko na twarzy, ale też na całym ciele.

uporczywe wypryskiCięższe rodzaje trądziku:

• Guzki – przeważnie występują w zaczerwienionych zgrupowaniach. Takie skupisko dużych i twardych guzków, położonych obok siebie, może okazać się bardzo bolesne. Guzki są wyczuwalne pod powierzchnią skóry. Goić się mogą długo, bo nawet i kilka miesięcy. Tego typu zmian na skórze nie należy wyciskać.

• Torbiele – to innymi słowy cysty trądzikowe. Przybierają one również formę guzka, w którym to – po kilku dniach od wystąpienia – zaczyna zbierać się ropa. Cysty na etapie budowania się bywają dość bolesne. Wyciskanie ich jest dość ryzykowne, gdyż może prowadzić do powstawiania blizn. Jednocześnie cysty mogą pękać bez ingerencji człowieka – samoistnie. W leczeniu torbieli można zastosować tzw. iniekcje z kortyzonu.

• Trądzik skupiony – to najcięższa postać trądziku pospolitego. Cechuje się występowaniem wszystkich typów trądzikowych zmian. Występuje częściej u mężczyzn, aniżeli u kobiet. Zmiany powstają na całym ciele, np. na pośladkach czy też plecach.

• Trądzik pospolity – jak już sama nazwa wskazuje, jest to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Cechuje się występowaniem niesłychanie głębokich nacieków oraz torbieli ropnych, mających zauważalną skłonność do zlewania się w większe zbiorowiska.

• Trądzik różowaty – często jest mylnie utożsamiany z trądzikiem pospolitym. Dotyka on także wielu ludzi na całym świecie, przeważnie kobiet (po 30 roku życia). Trądzik ten, przypomina nieco wysypkę (wykwity rumieniowe oraz krostkowe), obejmującą swym zasięgiem zwykle nos, jak również policzki.

Trądzik rodzaje

Na pomoc w walce z pryszczami przychodzą tabletki na trądzik, które opisuję w oddzielnym artykule.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *